سوئیچ‌های سیسکو سری 2960X و 2960XR

سوئیچ‌های سری 2960XR و Cisco Catalyst 2960-X سوئیچ‌های دارای پیکربندی ثابت هستند و سوئیچ‌های Gigabit Ethernet که دارای قابلیت استک هستند، می‌باشند و دسترسی به Enterpriss-Class را برای برنامه‌های Branchها و Campusها فراهم می‌کنند. آنها برروی Cisco IoS Software کار می‌کنند و مدیریت ساده دستگاه و مدیریت شبکه را پشتیبانی می‌کنند. سری 2960XR و Cisco Catalyst 2960-X نصب یا پیکربندی، نظارت و عیب‌یابی آسان دستگاه را ارائه می‌دهد. آنها سوئیچ‌های مدیریت شده‌ای هستند که می‌توانند ویژگی‌های پیشرفته لایه 2 و لایه 3 و هم چنین Power over Ethernet Plus (PoE+) را فراهم کند. آنها برای سادگی عملیات و کاهش هزینه کل طراحی شده‌اند و عملیات تجاری مقیاس‌پذیر، ایمن و کم مصرف را با خدمات هوشمند امکان پذیر می‌کنند. سوئیچ‌ها قابلیت مشاهده برنامه (visibility)، قابلیت اطمینان شبکه و انعطاف پذیری شبکه را افزایش می‌دهند.

سوئیچ سیسکو 2960

مقایسه سوئیچ‌های سیسکو سری 2960 (Comparison of Cisco Catalyst 2960 Switches)

Feature2960XR2960X2960S2960
CPUDual core at 600 MHzDual core at 600 MHzSingle coreSingle core
StackingFlexStack-PlusFlexStack-PlusFlexStackNo
Stack bandwidth80Gbps80Gbps40Gbps-
Stack members884-
Power supplyDual FRUFixedFixedFixed
Redundant power supplyYesNoNoNo
PoE+ 30W/portYesYesYesNo
Max PoE budget740W740W740W-
External RPSNoYesYesNo
SFP+ uplinksYesYesYesNo
Uplinks2SFP+/4 SFP2SFP+/4 SFP2SFP+/4 SFP2SFP
Flash256MB128MB64MB32MB
DRAM512MB512MB256MB64MB
Active VLANs1K1K25564
EtherChannel groups482466
Egress buffers4MB4MB2MB2MB
Switched Port Analyzer (SPAN) sessions4422
Max MAC addresses32K16K8K8K
IPv4 unicast routes24K16static16static16static
NetFlow-LiteYesYesNoNo
Hibernation ModeYesYesNoNo
EEEYesYesNoNo

بررسی پارت نامبر سوئیچ سیسکو ۲۹۶۰

  1. WS: نشان می‌دهد که این دستگاه یک سوئیچ است.
  2. C:  یعنی این دستگاه از سری کاتالیست (شاسی) سیسکو است.
  3. X:  این سری نیز همانند سری S دارای پورت‌های یک گیگابیتی Downlink بوده اما از قابلیت Stack تا هشت دستگاه را پشتیبانی می‌کنند.
  4. XR: کلیه قابلیت‌های سری X را دارد و با این تفاوت که در این سری از سوئیچ ها پاور Redundant قرار داده شده است.
  5. CX: کامپک مدل است، بیشتر برای سوئیچ های ۸ پورت استفاده می‌شود و به صورت Compact هستند یعنی حجم کوچکتری نسبت به سایر سوئیچ‌ها دارند.

مدل‌های سوئیچ سیسکو سری 2960X

نحوه نامگذاری سوئیچ های سیسکو

ملاک نامگذاری سوئیچ های سیسکو تکنولوژی‌ها و قابلیت‌هایی است که هر یک از آنها دارند. برخی از ویژگی‌های سوئیچ را از نام آن می‌توان فهمید. برای خرید انواع سوئیچ سیسکو توجه به مشخصات فنی آنها بسیار مهم است.

  • WS: نشان می‌دهد که این دستگاه یک سوئیچ است.
  • C: یعنی این دستگاه از سری کاتالیست (شاسی) سیسکو است.
  • X: این سری نیز همانند سری S دارای پورت‌های یک گیگابیتی Downlink بوده اما از قابلیت Stack تا هشت دستگاه را پشتیبانی می‌کنند.
  • XR: کلیه قابلیت‌های سری X را دارد و با این تفاوت که در این سری از سوئیچ ها پاور Redundant قرار داده شده است.
  • CX: کامپک مدل است، بیشتر برای سوئیچ های ۸ پورت استفاده می‌شود و به صورت Compact هستند یعنی حجم کوچکتری نسبت به سایر سوئیچ‌ها دارند.

مفهوم حرف دوم بعد از تعداد پورت

مفهوم حرف دوم پارت نامبر سوئیچ سیسکو که پورت‌های uplink هستند به ترتیب زیر است:

  • حرف G: نوع پورت های Downlink و Uplink یک گیگابیت اترنت
  • حرف T: پورت UPLINK گیگا بیت اترنت
  • حرف C: یعنی SFP (پورت (Combo Uplink
  • حرف S: این سری از سوئیچ ها علاوه بر پورت های یک گیگابیتی Downlink، دارای قابلیت Stack تا چهار دستگاه را نیز هستند. تمام سوئیچ‌های این خانواده گیگ هستند. یعنی ماژول های SMALL FORM FACTOR فیبرنوری یا اترنت گیگ می‌خورند. تعداد آپلینک ۲ یا ۴ است.
  • حرف D: یعنی پورت‌های uplink یا SFP می‌تواند باشد و یا +SFP. در +SFP ما دارای سرعت ۱۰ گیگابیت خواهیم بود.

مفهوم حرف اول بعد از تعداد پورت

در نامگذاری سوئیچ سیسکو مفهوم حرف اول پارت نامبر سوئیچ سیسکو چیست؟ این حرف همان پورت‌های Downlink هستند و به ترتیب زیر است:

  • حرف T: یعنی سوئیچ سیسکو دارای پورت اکسس از نوع اترنت است یعنی پورت‌هایی که سوکت RJ45 می‌خورند.
  • حرف L : در LPD بیانگر کلمه Lite است یعنی در استاندارد PoE حداکثر ۳۷۰ وات انرژی برق تامین می‌شود.
  • حرف P: نشان دهنده پورت POE با سرعت گیگ. این سوئیچ ها باید ۲۴ پورت باشند با توان ۳۷۰ وات
  • حرف LP: در سوئیچ های ۴۸ پورت سری2960S توان POE می‌تواند زیاد یا کم باشد. سوئیچ‌ها با توان ۳۷۰  وات و ۷۴۰ وات عرضه می شود.
  • توان ۳۷۰ وات:   LIGHT POE
  • توان ۷۴۰ وات: FULL POE
  • این پورت ها فقط گیگ هستند و سرعت ۱۰۰ در این سری وجود ندارد.
  • حرف FP: مخفف full است یعنی استاندارد PoE را روی همه پورت‌های سوئیچ پشتیبانی می‌کند.

مفهوم حرف آخر پارت نامبر سوئیچ سیسکو

  • حرف L : نشان دهنده نوع لایسنس سوئیچ سیسکو که روی دستگاه موجود است.
  • حرف S or LL : نسخه IOS موجود بر روی دستگاه LANLite است.
  • حرف L: نسخه IOS موجود بر روی دستگاه LANBase است.
  • حرف I :نسخه IOS موجود بر روی دستگاه IPLite است.

مدل‌های سوئیچ سیسکو سری 2960XR

سوئیچ شبکه 48 پورت سیسکو WS-C2960XR-48FPD-I

سوئیچ شبکه سیسکو 48 پورت مدل WS-C2960XR-48FPD-I دارای حافظه رم 512 مگابایت و حافظه فلش 128 مگابایت می‌باشد. این سوئیچ شبکه مجهز به استاندارد IEEE 802.1D بوده و از پهنای باند 108 گیگابیت بر ثانیه برخوردار است که قادر به انتقال داده‌ها می‌باشد. سوئیچ شبکه سیسکو از پروتکل مدیریت از راه دور VRRP و HSRP بهره می‌برد و دارای فرکانس 50 تا 60 هرتز بوده و از برق مصرفی 230 تا 120 ولت از نوع AC برخوردار است.

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plusدر سوئیچ سیسکو

 Flexstack نام تکنولوژی Stacking است که برای سری سوییچ های اترنت 2960S می‌باشد، و فقط این سوئیچ‌ها هستند که از این تکنولوژی استفاده می کنندFlexstack-Plus.  نیز برای سوئیچ سیسکو سری 2960X و 2960XR استفاده می‌شود. هر دو تکنولوژی Flexstack و Flexstack-Pluss نیاز به یک ماژول اکسترنال خاص برای استک شدن با یکدیگر و همینطور کابل Flexstack خاص برای ارتباط با ماژول‌ها دارند، که بدون این ماژول Stacking عمل نمی‌کند. اتصال سوئیچ‌ها به یکدیگر از طریق اتصال به وسیله این ماژول مخصوص، باعث می‌شود که سوئیچ های درون استک به صورت یک سویچ واحد عمل می کنند. تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus با استفاده از دسترسی بالا (HA) و قابلیت پیش تنظیمی، می‌توانند مجموع هزینه‌ها را کاهش دهند، که در سوئیچ‌های که به صورت  Standalone استفاده می‌شود، وجود ندارد.

این سری سوئیچ سیسکو دارای سرعت بالا در انتقال داده ها و به نوعی پرکاربردترین سوییچ ها در پشتیبانی از شبکه ها برای کاربران می‌باشند. این سوئیچ برای رشد بهینه زیرساخت‌های و رفع نیازهای رو به رشد کسب و کار، افزایش هوش شبکه‌ای با دید و کنترل بالا، ساده سازی عملیات و بهبود امنیت برای کاربران و برنامه های کاربردی به شما کمک می‌کنند.

جدول ذیل برخی از قطعات جانبی سوئیچ سیسکو سری 2960XR را نشان می‌دهد

ModelsDescription
C2960X-STACKCatalyst 2960-X FlexStack Plus Stacking Module
CAB-STK-E-0.5MCisco FlexStack Stacking Cables
GLC-LH-SMDCisco GLC-LH-SMD 1000BASE-LX/LH SFP transceiver module, MMF/SMF, 1310nm, DOM
GLC-SX-MMD1000BASE-SX SFP transceiver module, MMF, 850nm, DOM
CAB-CONSOLE-RJ45Console Cable 6ft with RJ45 and DB9F
CAB-CONSOLE-USBConsole Cable 6 ft with USB Type A and mini-B
فهرست