اینترفیس‌های روتر و سوئیچ سیسکو

اینترفیس های روتر و سوئیچ : ارتباط و متصل شدن دستگاه‌های شبکه به روتر و سوئیچ سیسکو از طریق Interface یا پورت اترنت است که به صورت (Fixed) هستند و براساس سرعت، پهنای باند و استفاده در شبکه‌های LAN و WAN متفاوت هستند:

 • Ethernet: 10Mbps
 • Fast Ethernet: 100Mbps
 • Gigabit Ethernet: 1000 Mbps

شکل‌ها و نرخ‌های داده Ethernet سوئیچ‌ها متفاوت هستند. انواع پورت‌های اترنت سوئیچ به طور خلاصه براساس نرخ داده‌ها، توابع و معماری شبکه معرفی می‌شوند. برای اینکه به شما در درک بهتر تفاوت‌های شبکه و تهیه برنامه‌ها و طراحی آینده شبکه کمک کنند.

تمایز انواع Ethernet Switch Port به وسیله نرخ داده‌ها :

نرخ داده‌ها یک عامل مهم حیاتی برای اینترفیس اترنت سوئیچ است و معمولاً از 1G،10G,25G,40G تا 100G یا فراتر می‌باشند. در زیر برخی از انواع رابط اصلی نرخ داده‌های مختلف ارائه شده است .

 1. RJ45 Port:
  پورت RJ45 روی سوئیچ‌های 10/100BASE در Data Center ها برای Server Switching، LANs، UPLINKs از سوئیچ‌های دستکتاپ یا مستقیماً به دستکتاپ برای گسترش برنامه‌ها می‌توانند استفاده شوند. یک کابل استاندارد معمولاً وقتی دو پورت RJ45 روی Gigabit Switch به هم وصل می‌شوند، استفاده می‌شود.
 2. SFP Port :
  پورت SFP (پورت Mini-GBIC) یک اینترفیس (رابط) کوچک، قابل تعویض (جانیشین کردن) است. سرعت‌های معمولی برای اترنت یک گیگابیت بر ثانیه و برای ماژول‌های SFP ، فایبرچَنل (Fiber Channel)تا 4 گیگابیت بر ثانیه است. پورت SFP یک سوئیچ گیگابیت را با قراردادن ماژول‌های SFP مربوطه (SFP فیبر یا SFP مس) را قادر می‌سازد به پیوندهای فیبر مسافت‌های طولانی تر یا پیوندهای مس با برد کوتاه برسد.
 3. +SFP :
  پورت +SFP یک ورژن بهبود یافته پورت SFP است که سرعت‌های بالاتر از 10Gbps را پشتیبانی می‌کنند و در مقایسه بین پورت SFP و +SFP ، پورت‌های +SFP اغلب جریان SFP را قبول می‌کنند اما با کاهش سرعت تا 1Gbps، با این حال شما می‌توانید یک فرستنده +SFP را به درگاه SFP وصل کنید زیرا +SFP از سرعت‌های کمتر از 1Gbps پشتیبانی نمی‌کند.
 4. SFP 28 Port:
  SFP28 پورت، یک ورژن بهبودیافته پورت +SFP است. SFP28 همان شکل مشابه +SFP را دارد، اما 25Gbp/s را از یک خط پشتیبانی می‌کند. SFP28 یک راه جدید را برای Upgrade شبکه فراهمم می‌کند: 100g, 25g, 10g که این درواقع یک راه حل کارآمد با انرژی برای رفع نیازهای روبه رشد نسل بعدی شبکه‌های Data Center است.
  تفاوت SFP PLUS و SFP28
 5. QSFP+ Port:
  پورت +QSFP نمونه‌ای کامل‌تر از پورت QSFP (مخفف quad small form-factor pluggable) است که برای مسیرهای 4گانۀ 10 گیگابیتی طراحی شده تا بتواند از سرعت 40 گیگابیتی اترنت پشتیبانی کند. به بیان دقیق‌تر، این نوع پورت، چهار کانال 10 گیگابیتی +SFP دارد که می‌توانند داده‌ها را تا سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه منتقل کنند.
 6. QSFP28 Port:
  پورت QSFP28 برای کاربردهایی با سرعت 100 گیگابیتی طراحی شده است. این پورت، سیگنال‌هایی ترکیبی با سرعت بالا و در محدودۀ سرعت 25 گیگابیت بر ثانیه تا 40 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد و در نهایت، نیازمندی‌های اترنت 100 گیگابیتی (4 مسیر 25 گیگابیتی) و اینترنت 100 گیگابیتی 4X InfiniBand Enhanced Data Rate (به اختصار EDR) را فراهم می‌کند.
  یک سوئیچ ممکن است که پورت‌های متفاوتی را پشتیبانی کند.

در صورت داشتن هر گونه سوال با کارشناسان فنی شرکت تماس حاصل نمائید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی :