سوئیچ سیسکو

سوئیچ‌های سیسکو در بین تجهیزات شبکه بسیار کاربردی هستند و در شبکه‌های مختلف کاربرد دارند. و متناسب با هر شبکه‌ای می‌توان از بین مدل‌های متنوع سوئیچ‌های سیسکو مدل متناسب با شبکه خود را پیدا کرد. اگر بخواهیم به صورت کاملاً ساده کار سوئیچ‌های سیسکو را بیان کنیم این است که داده‌های ورودی را از هر یک از پورت‌های ورودی چندگانه، به پورت خروجی مشخص شده یا خاصی هدایت می‌کند.

سوئیچ‌های سیسکو در مدل‌ها و ویژگی‌های مختلف عرضه می‌شوند و به این ترتیب پاسخگوی نیاز کاربران مختلف در شبکه‌های مختلف با ابعاد مختلف هستند. اگر بخواهیم به صورت ساده و خلاصه ویژگی‌های سوئیچ‌های سیسکو را بیان کنیم عبارتند از :

 • سوئیچ‌های سیسکو از نظر سخت افزاری بسیار قوی هستن و در نتیجه از بروز قطعی ارتباط و کندی جلوگیری می‌کنند.
 • می‌توان آن‌ها را براساس نیاز کاربران تنظیم نمود
 • به دلیل کیفیت چشم گیر آن‌ها طول عمر بالایی دارند
 • از نظر اقتصادی بسیار به صرفه هستند
 • از قابلیت مدیریت پشتیبانی می‌کنند

سوئیچ‌های سیسکو را می‌توان براساس جای استفاده آن‌ها را در شبکه به گروه‌های مختلفی تقسیم نمود:

 • Access
 • Core and Distribution
 • Data Center and Cloud
 • Industrial Ethernet
 • SMEs and LANs (Compact Switches)

اگر بخواهیم یک سوئیچ تهیه کنید که قابلیت سازمانی و یک قیمت مناسب داشته باشد برای لایه Access، سوئیچ‌های 2960 سیسکو، گزینه‌های مناسبی هستند، این سوئیچ‌ها، سوئیچ‌های لایه 2ای هستند و راه‌اندازی، مدیریت و عیب‌یابی آن‌ها بسیار ساده است و به راحتی می‌توان آن‌ها را کانفیگ نمود و پورت‌ها را تنظیم کرد.

سوئیچ‌های 2960 مدل‌های متنوع و متفاوتی دارند که برای کارکردهای مختلف عرضه شده‌اند. اگر بخواهیم بطور کلی به برخی از ویژگی‌های Cisco Switches 2960 اشاره کنیم به صورت زیر است:

 • دارای 24 یا 48 پورت هستند
 • برای ارتباط با فیبر دارای 4 پورت SFP یا 2 پورت SFP هستند
 • PoE را ساپورت می‌کنند (درواقع قابلیت انتقال همزمان جریان برق و Data است.)
 • دارای پورت Console
 • دارای Fixed Configuration
 • از انواع نرم افزارهای مدیریت و Config، Monitoring و Maintenance
 • از لخاظ قیمت و امنیت برای انواع شبکه مناسب هستند

برخی از این مدل‌های 2960، End Of Sales یا End Of Life شده اند و سری‌های دیگری از این سوئیچ‌ها جایگزین آن‌ها شده‌اند که عبارتند از Catalyst 2960-X و Catalyst 2960-XR قابلیتی که این مدل سوئیچ‌ها دارند این است که دارای پورت گیگابیت هستند و دارای قابلیت Stackable  هستند. قابلیت Stackable بسیار کاربردی و مهم است که می‌توانیم برای افزایش توانائی سوئیچ‌ها در شبکه از آن و از پورت Stack آن‌ها استفاده نمود.

در سوئیچ‌   Catalyst 2960-XR کمی قابلیت‌های لایه 3ای هم ارائه شده است و هم چنین قابلیت PoE و همچنین استاندارد +PoE، این مدل سوئیچ‌ها دارای 4 پورت فیبرنوری هستند و یا دو پورت فیبرنوری با سرعت 10G. مدیریت این دستگاه‌ها را می‌توان از طریق WEB UI، CIL و یا SNMP انجام داد. اینکه این مدل سوئیچ‌ها قابلیت لایه 3 شدن را دارند (مدل‌های X و XR) یعنی می‌توانند از Routing Protocolها نظیر RIP, OSPF, Static Route پشتیبانی کنند البته نه در حد یک سوئیچ لایه 3 مانند 3750 . سوئیچ‌های 2960 در مدل‌های مختلفی ارائه شده‌اند که مهم‌ترین تفاوت آنها در تعداد پورت‌های سوئیچ و نوع پورت‌های Uplink، ورژن IoS و پشتیبانی از استاندارد PoE است.

سوئیچ‌های سری Cisco 3560

این سری از سوئیچ‌ها به ما امکان بهترین بهره‌وری از شبکه و در عین حال محافظت از سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهند.
عبارتند از Cisco 3560-CX، Cisco 3560-C و Cisco 3560-X، این سری از سوئیچ‌ها با فراهم آوردن یکسری برنامه‌های مدیریت شبکه مبتنی بر PC بهینه سازی را برای شبکه‌های محلی و کوچک (LAN) تا حداکثر 250 کاربر فراهم می‌کنند. این رده از سوئیچ‌ها بیشتر در رده سوئیچ‌های Access به کار می‌روند. این سوئیچ‌ها در واقع یکسری سوئیچ‌های لایه 3ای هستند که می‌توانند از دو مدل IoS (IP Service, IP Based) استفاده کنند، و با توجه به تنوع مدل این سری برای نیازهای مختلف کاربران در شبکه‌های مختلف طراحی شده‌اند. این مدل از سوئیچ‌ها 24 و 48 پورت به صورت 1000/100/10 با 100/10 با PoE+/PoE یا بدون آن هستند. Uplinkهای 1G و 10G دارند.

برای مثال سوئیچ WS-C3560-24PS-S از سری سوئیچ‌های سیسکو کلاسیک هستند، دارای 24 پورت با سرعت‌های 100/10 و 2 پورت SFP است. این مدل از سوئیچ‌ها برای کسب و کارهای متوسط و بزرگ با انتقال امن اطلاعات مناسب هستند، این مدل دارای قابلیت پشتیبانی از PoE با توان خروجی 370 وات را دارد. هم اکنون شرکت سیسکو مدل WS-C3560V-24PS-S  را به عنوان مدل جایگزین این سوئیچ معرفی نموده است.

این سری از سوئیچ‌ها با توجه به اینکه سوئیچ لایه 3ای هستند قابلیت راه اندازی و اجرای Routing را هم دارند.

سوئیچ‌های سری 3750 سیسکو :

این سری از سوئیچ‌ها با قابلیت‌هایی که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم به کاربر اجازه می‌دهند که یک سیستم Switching به صورت کاملاً یکپارچه و مقاوم را داشته باشند. این سری از سوئیچ‌ها در حال حاضر شامل مدل‌های 3750 و 3750-X می‌شوند و با سرویس‌های IP و IP Base در دسترس هستند. این سری از سوئیچ‌ها دارای مدل Stackable هم هستند. که به صورت لایه 3ای برای نیازهای مختلف و شبکه‌های مختلف طراحی شده‌اند. با توجه به داشتن پورت‌های Fast Ethernet باعث بهبود مصرف انرژی شده‌اند.

با ترکیب ساختار 10/100/1000 و PoE (Power Over Ethernet) و Uplinkهایی که قابلیت Upgrade شدن از 1G به 10G را دارند. در مدل سوئیچ‌ها 3750E Stack Wise یک ترکیب بسیار مناسب را برای کاربران و شبکه‌های مختلف ایجاد کرده‌اند. این سری از سوئیچ‌ها دارای تعداد پورت‌های 12، 24 و 48 پورت هستند و یک سری از قابلیت‌ها و خدمات هوشمند در زیمه QOS پشترفته، محدود کردن نرخ انتقال داده‌ها، کنترل دسترسی امنیتی سیسکو (ACL)، و به دلیل پشتیبانی از لایه 3 قابلیت مسیریابی آدرس IP را بصورت یکپارچه در اختیار مدیران و کاربران شبکه قرار می‌دهند.

یکی از ویژگی‌های مهم این سری از سوئیچ‌ها پشتیبانی از stackwise plus و Stack Power است که از حداکثر 9 سوئیچ پشتیبانی می‌کند و به این ترتیب 9 سوئیچ فیزیکی را به یک سوئیچ واحد تبدیل می‌کند و به این ترتیب به پهنای باند (Bandwidth) 32 گیگابیت بر ثانیه دسترسی پیدا می‌کند.

نکته قابل توجه این است که فناوری stackwise plus با فناوری قدیمی stackwise نیز سازگار است یعنی سوئیچ‌های 3750X می‌توانند با سوئیچ‌های دیگر سری 3750 مانند 3750E استک شوند. و با توجه به پشتیبانی از فناوری Stack Power امکان تجمیع سوئیچ‌ها را در استک فراهم می‌کند.

این سری از سوئیچ‌ها از Trucking شبکه مجازی (VLAN) بین سوئیچ‌های میانی ISL پشتیبانی می‌کنند. این سوئیچ‌ها با پشتیبانی از استاندارد IEEE 802.3at، Ethernet  Plus(PoE+)، ماژول‌های شبکه، دسترس پذیری بالا، مقیاس پذیری عالی، امنیت یکپارچه، مدیریت مصرف انرژی و سهولت در استفاده، منابع تغذیه اضافی و ویژگی‌های امنیتی کنترل دسترسی رسانه (MACSEC) گزینه مناسبی در ارتباط با کاربردهای نظیر IP Telephone، وایرلس و جریان فایل‌های چند رسانه‌ای هستند.

دارای 4 ماژول آپ لینک با پورت 1GE و 10GE هستند و همچنین دو منبع تغذیه و فن ماژول اضافی دارند. پورت‌های USB، نوع Type Aو Type B دارنند که برای ذخیره‌سازی و عملیات کنترل از آن‌ها استفاده می‌شود.

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی :