سرور HP DL380G9، امنیت بالا، مدیریت آسان در کنار فضای مناسب برای ارتقاءپذیری

سرور HP DL380G9 جزو پرفروش‌ترین سرورهای شرکت اچ پی است. این سرور (سرور HP DL380G9) از تکنولوژی جدیدی استفاده می کند. و از حافظۀ پایدار اچ‌پی‌ای پشتیبانی می‌نماید. حافظه‌های NVDIMM ساخت شرکت HPE برای سرورهای سری پرولیانت بهینه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.
سرور HP DL380G9 از لحاظ استفاده برای مراکز داده و کارهای با پردازش سنگین بسیار مناسب و کارا است.
سرور HP DL380G9، یکی از متنوع‌ترین سرورهای رک‌مونت روی زمین است. وقتی کسب‌وکار شما رشد کند، نیاز به تجهیزات بیشتری خواهید داشت، اما طبق این طراحی، تنها با ارتقای این سرور، می‌توانید نیازهای تجاری خود را تامین کنید. هر کس با هر قدرت خرید، می‌تواند آن را تهیه کند. ویژگی جدید هارد و ویژگی‌های مدیریت از راه دور، در آن بسیار قابل توجه است و در عین حال مصرف انرژی در آن کم است. سرور پرولیانت HPE DL380، همواره پرفروش‌ترین سرور اچ پی بوده است که به دلیل تنوع بی‌نظیر در کانفیگ آن است.

ذخیره‌سازی در HPE DL380 G9

سرور HP DL380 G9  دارای بدنه‌ جدید با تنظیمات Universal Media Bay است. که برای پشتیبانی از 8 تا 24 درایو SFF و 4 تا 12 درایو LFF ساخته شده است. همچنین برای ذخیره سازی و انعطاف پذیری بیشتر در درایو ویژگی NVMe نیز پشتیبانی می شود.
مشهود ترین تغییرات در سرور اچ پی DL380 Gen 9 تغییر در پنل جلوی آن می باشد که دارای پیکربندی 8+8+8 است. البته در صورت نیاز، امکان اضافه کردن 8 هارد دیسک SFF را دارد. همچنین کنترلر P440ar تا 26 هارد درایو SFF  را پشتیبانی می‌کند.
اگر در بخش عقبی از یک رایزر دیگر استفاده نکنیم، می‌توانیم 1 Cage دیگر اضافه نموده و تعداد هارد ها را به 15 عدد افزایش دهیم. در پنل این سرور اچ پی، پورت‌های VGA و USB 2 نیز وجود دارد بنابراین می‌توان از 2 عدد هارد SFF دیگر نیز استفاده کرد. اچ پی در این سرور به طور کل می‌تواند با LFFها، 180 ترابایت و با SFFها 397.8 ترابایت فضای ذخیره‌سازی فراهم آورد.
در شاسی LFF، با افزودن LFF Drive Cage در قسمت پشتی، امکان افزودن 3 عدد درایو LFF دیگر به 12 درایو موجود در قسمت جلو، وجود دارد. یعنی با 15 درایو 3.5 اینچی با انواع و ظرفیت‌های مختلف، ظرفیت‌های زیر را خواهیم داشت:
 1. 180 ترابایت: با LFF از نوع SAS و یا SATA با ظرفیت 12 ترابایت؛
 2. 6 ترابایت: با LFF از نوع SATA SSD با ظرفیت 7.68 ترابایت؛
 3. 8 ترابایت: با LFF از نوع SAS SSD با ظرفیت 1.92 ترابایت؛
در شاسی SFF، با افزودن SFF Drive Cage در قسمت پشتی، امکان افزودن 2 عدد درایو SFF دیگر به 24 درایو موجود در قسمت جلو، وجود دارد. یعنی با 26 درایو 2.5 اینچی با انواع و ظرفیت‌های مختلف، ظرفیت‌های زیر را خواهیم داشت:
 1. 52 ترابایت: با SFF از نوع SAS و یا SATA با ظرفیت 2 ترابایت؛
 2. 68 ترابایت: با SFF از نوع SATA SSD با ظرفیت 7.68 ترابایت؛
 3. 8 ترابایت: با SFF از نوع SAS SSD با ظرفیت 15.3 ترابایت؛

سرور پرولیانت اچ پی DL380 G9 با پشتیبانی از درایوSFF NVMe PCIe SSD  می‌تواند سرعت قابل ملاحظه‌ای را برایتان فراهم کند. این سرور از 6 عدد NVMe پشتیبانی می‌کند که اگر از NVMe PCIe های 7.68 ترابایتی استفاده شود، ظرفیت 46.08 ترابایت را در کنار 18 درایو SFF خواهیم داشت. 6 درایو NVMe فقط در کیس SFF پشتیبانی می‌شود و در Bay 2 قرار می‌گیرد. در صورت استفاده از NVMe باید از High Performance Fan Kit استفاده شود. توجه داشته باشید که در شاسی های NVMe که به صورت استاندارد از 6 درایو NVMe پشتیبانی می‌کنند، محدودیت‌هایی برای پشتیبانی از کارت گرافیک وجود دارد.

پاور در سرور HP DL380G9

اسلات افزونه HPE Flexible Slot Power Suplies (PSUs)  عملکرد بیشتری تا ۹۶ درصد را به عمل می آورد. کارایی آن مانند Slot PSU های معمولی است. اما با کاهش ۲۵ درصدی در اندازه آن، فضای بیشتری در کیس سرور برای محاسبه و ارتباطات I/O فراهم گردیده است. ادغام منبع‌تغذیه های متفاوت در یک سرور ممکن است باعث محدودیت یا غیرفعال شدن ویژگی‌های منبع تغذیه مثل افزونگی منبع تغذیه گردد. برای مطمئن شدن از این که از همه ی خصوصیات منبع تغذیه استفاده نمایید، باید همه ی منبع تغذیه های یک سرور، خروجی‌های همسان با نرخ عملکرد کاملا شبیه به هم داشته باشند. ماژول  HPE Flexible Slot Battery Backup، پاور بکاپ است که به مدت یک دقیقه، ۷۵۰ وات را فراهم می‌کند و اگر به صورت موازی پیکربندی شده باشد، تا ۵۰۰ وات را نیز امکان پذیر می‌کند.
استفاده از تکنولوژی خنک کنندگی HPE Extended Ambient Operating Support (ASHRAE A3 and A4) در هزینه ها کاهش قابل ملاحظه ای ایجاد می کند. که از استانداردهای بهبود یافته دمای محیط استفاده می‌کنند. برای تامین انرژی مورد نیاز سرور DL380 G9 می‌توان از منبع تغذیه های ۵۰۰، ۸۰۰ و ۱۴۰۰ وات استفاده نمود.

کنترلرهای ذخیره‌سازی در HPE DL380 G9

در سرور DL380 Gen9 از کنترلر تعبیه شده HPE Dynamic Smart Array B140i  پشتیبانی می‌شود که در تمامی حالت‌های Entry و Base و Performance استفاده می‌شود. B140i فقط در حالت UEFI کار می‌کند و در حالت Legacy کار نمی‌کند و برای اینکه بتوانیم حالت Legacy را داشته باشیم به کنترلر دیگری نیاز داریم. برای این منظور می‌توانیم از کنترلرهای HPE Flexible Smart Array یا HPE Smart HBA استفاده کنیم.
 
کنترلرهای قابل استفاده در مدل‌های Base سرور HPE DL380 G9
 • HPE Dynamic Smart Array B140i Controller
 • HPE Flexible Smart Array P440ar/2G FIO Controller
 • HPE Flexible Smart Array P840/4G FIO Controller
 • HPE Smart Array P840ar/2G Controller
کنترلرهای قابل استفاده در مدل‌های Performance سرور HPE DL380 G9
 • HPE Dynamic Smart Array B140i Controller
 • HPE Flexible Smart Array P440ar/2GB

پیکر بندی حافظه رم در سرور HPE ProLiant DL380 Gen9

اسلات‌های سفید DIMM اولویت اول چیدمان در کانال می‌باشد. در مرحله اولیه فقط اسلات های سفید را پر کنید.
حداقل یک DIMM در هر سرور مورد نیاز است
فقط در صورت نصب پردازنده مربوطه، DIMM ها را نصب کنید.
اگر فقط یک پردازنده در سیستم‌هایی که قابلیت نصب دو پردازنده را دارند، نصب گردد، فقط نیمی از اسلات‌های DIMM قابل دسترسی میباشد.
برای به حداکثر رساندن عملکرد، توصیه می شود ظرفیت حافظه کل بین همه پردازنده‌های نصب شده متعادل شود.
وقتی دو پردازنده نصب شد ،DIMM ها را بین دو پردازنده به مساوات تقسیم کنید.
 • DIMM ها را از حجیم‌ترین بارکاری(quad-rank) تا سبک‌ترین بارکاری (single-rank) در یک کانال قرار دهید. حجیم ترین بارکاری (DIMM با بیشترین Rank) در یک کانال بیشترین فاصله را از پردازنده دارد.
 • RDIMM یا LRDIMM را بصورت ترکیبی استفاده نکنید.
 • LRDIMM تا 3 DIMM در هر کانال پشتیبانی می شود.
 • DIMM هایی با سرعت‌های مختلف ممکن است به هر ترتیب ترکیب شوند. سرور سرعت بهینه مشترکی را انتخاب خواهد کرد.
 • حداکثر سرعت حافظه تابعی از نوع حافظه، پیکربندی حافظه و مدل پردازنده است
 • حداکثر ظرفیت حافظه تابعی از نوع حافظه و تعداد پردازنده‌های نصب شده است.
 • حافظه HPE از سرورهای نسل قبلی با DL380 Gen9 Server سازگار نیست. برخی از ویژگی‌های HPE SmartMemory مانند تأیید اعتبار حافظه و عملکرد پیشرفته ممکن است پشتیبانی نشوند.
 • در هر پردازنده چهار (4) کانال حافظه وجود‌دارد یعنی هشت (8) کانال برای 2 پردازنده سرور.
 • برای هر کانال حافظه سه (3) اسلات DIMM وجود دارد یعنی بیست و چهار (24) اسلات برای 2 پردازنده سرور.
 • کانال‌های حافظه 1 و 3 از سه (3) DIMM تشکیل شده اند که از پردازنده فاصله زیادی دارند.
 • کانال‌های حافظه 2 و 4 از سه (3) DIMM تشکیل شده است که نزدیکترین به پردازنده هستند
در سرورهای G9 رم‌ها با ظرفیت‌های 8GBو16GB و32GB و64GB با انواع رنک‌های Singel و ِDual و Quad موجود هست و در دو سری باس رم 2133 و 2400 که براساس نوع پردازنده یکی از این دو  پشتیبانی می‌شود ، موجود می‌باشند.

پردازشگر در سرور HP DL380G9

در کانفیگ سرور HP DL380 g9 از چیپست اینتل سری C610 پشتیبانی می‌شود. این چیپست امکان استفاده از دو پردازنده اینتل زئون سری E5-2600 v3 و E5-2600 v4 فراهم می‌کند و نتیجه آن، بهبود کارایی و بهره‌وری است.
حداکثر تعداد هسته‌هایی که پردازنده‌های سرورهای نسل ۹ اچ پی، پشتیبانی می‌کنند ۲۲ هسته هست. پس در پیکربندی دو پردازنده‌ای ۴۴ هسته فراهم می‌شود و از نظر منطقی، ۸۸ هسته ارائه می‌دهد. حداکثر کش قابل ارائه ۵۵ مگابایت است و حداکثر فرکانس در دسترس نیز ۳٫۵ گیگاهرتز است.
اگر در سرور hp dl380 g9 از یک جفت پردازنده ۱۴ هسته‌ای از نوع ۲٫۳GHz E5-2695 v3 Xeon استفاده شود، از نظر منطقی، ۵۶ هسته فراهم می‌شود. شرکت Dell این پردازنده را در مدل PowerEdge T360 دارد ولی اچ پی آن را ۵۵۰ پوند ارزان‌تر از محصول Dell ارائه می‌دهد.
این پردازنده در حالت بیکاری، ۹۰ وات و در حالت پرکاری، ۳۵۲ وات انرژی مصرف می‌کند. این میزان مصرف در محصول Dell به ترتیب ۱۲۰ و ۳۹۰ وات است.

توضیح مختصری درباره سرور DL380 Gen9

سرورDL380، یکی از متنوع‌ترین سرورهای رک‌مونت روی زمین است. وقتی کسب‌وکار شما رشد کند، نیاز به تجهیزات بیشتری خواهید داشت، اما طبق این طراحی، تنها با ارتقای این سرور، می‌توانید نیازهای تجاری خود را تامین کنید. هر کس با هر قدرت خرید، می‌تواند آن را تهیه کند. ویژگی جدید هارد و ویژگی‌های مدیریت از راه دور، در آن بسیار قابل توجه است و در عین حال مصرف انرژی در آن کم است. سرور پرولیانت HPE DL380، همواره پرفروش‌ترین سرور اچ پی بوده است که به دلیل تنوع بی‌نظیر در کانفیگ آن است.
سرور HP DL380 G9  طوری طراحی شده که پیچیدگی و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و با وجود جدیدترین پردازنده‌های اینتل E5-2600 v4 می‌تواند ۲۱ درصد کارایی را افزایش دهد. همچنین با پشتیبانی از حافظه‌های ۲۴۰۰ مگاهرتزی HPE DDR4 SmartMemory با ظرفیت ۳ ترابایت، افزایش ۲۳ درصدی کارایی را سبب می‌شود.
سرور HPE DL380 G9 با پشتیبانی از کارت شبکه‌های ۴۰ گیگابیتی و هاردهای 12Gb/s SAS، قادر به انجام گستره وسیعی از محاسبات است. حافظه‌های HPE Persistent Memory که اولین حافظه های پایدار بهینه شده در دنیا هستند و برخی از سرورهای پرولیانت از آن پشتیبانی می‌کنند، کارایی فوق‌العاده دارند و Data Resiliency در آنها باعث می‌شود برای دیتاسنترها و حجم‌های کاری تحلیلی مناسب باشند. با خیال راحت سرور HP DL380 G9 را بخرید و پیاده‌سازی کنید.
سرور HP DL380 Gen 9 از ۲۲ هسته پردازنده اینتل از خانواده E5-2600 v4 پشتیبانی می‌کند اما با این حال، انتخاب پردازنده ساده شده است و شما می‌توانید با هزینه‌ای خوب، سخت‌افزاری مناسب با محیط کاری خود انتخاب کنید. دارای حافظه پرسرعت DDR4 است و راندمان انرژی و تجهیزات ذخیره‌سازی در آن بهبود یافته است. این سرور اچ پی نسبت به سرورهای نسل قبل خود فضای بیشتری برای آپگرید دارند.
سرور HP DL380 g9 به دو یونیت فضا در رک نیاز دارد. دو خروجی ویدیو یکی در قسمت پشت و یکی در قسمت جلو قرار دارد. برای گردش مناسب هوا، می‌توان ۶ فن روی این
پیکر بندی حافظه رم

پیکر بندی حافظه رم در سرور HPE ProLiant DL380 Gen9

اسلات‌های سفید DIMM اولویت اول چیدمان در کانال می‌باشد. در مرحله اولیه فقط اسلات های سفید را پر کنید.
حداقل یک DIMM در هر سرور مورد نیاز است
فقط در صورت نصب پردازنده مربوطه، DIMM ها را نصب کنید.
اگر فقط یک پردازنده در سیستم‌هایی که قابلیت نصب دو پردازنده را دارند، نصب گردد، فقط نیمی از اسلات‌های DIMM قابل دسترسی میباشد.
برای به حداکثر رساندن عملکرد، توصیه می شود ظرفیت حافظه کل بین همه پردازنده‌های نصب شده متعادل شود.
وقتی دو پردازنده نصب شد ،DIMM ها را بین دو پردازنده به مساوات تقسیم کنید.
 • DIMM ها را از حجیم‌ترین بارکاری(quad-rank) تا سبک‌ترین بارکاری (single-rank) در یک کانال قرار دهید. حجیم ترین بارکاری (DIMM با بیشترین Rank) در یک کانال بیشترین فاصله را از پردازنده دارد.
 • RDIMM یا LRDIMM را بصورت ترکیبی استفاده نکنید.
 • LRDIMM تا 3 DIMM در هر کانال پشتیبانی می شود.
 • DIMM هایی با سرعت‌های مختلف ممکن است به هر ترتیب ترکیب شوند. سرور سرعت بهینه مشترکی را انتخاب خواهد کرد.
 • حداکثر سرعت حافظه تابعی از نوع حافظه، پیکربندی حافظه و مدل پردازنده است
 • حداکثر ظرفیت حافظه تابعی از نوع حافظه و تعداد پردازنده‌های نصب شده است.
 • حافظه HPE از سرورهای نسل قبلی با DL380 Gen9 Server سازگار نیست. برخی از ویژگی‌های HPE SmartMemory مانند تأیید اعتبار حافظه و عملکرد پیشرفته ممکن است پشتیبانی نشوند.
 • در هر پردازنده چهار (4) کانال حافظه وجود‌دارد یعنی هشت (8) کانال برای 2 پردازنده سرور.
 • برای هر کانال حافظه سه (3) اسلات DIMM وجود دارد یعنی بیست و چهار (24) اسلات برای 2 پردازنده سرور.
 • کانال‌های حافظه 1 و 3 از سه (3) DIMM تشکیل شده اند که از پردازنده فاصله زیادی دارند.
 • کانال‌های حافظه 2 و 4 از سه (3) DIMM تشکیل شده است که نزدیکترین به پردازنده هستند
در سرورهای G9 رم‌ها با ظرفیت‌های 8GBو16GB و32GB و64GB با انواع رنک‌های Singel و ِDual و Quad موجود هست و در دو سری باس رم 2133 و 2400 که براساس نوع پردازنده یکی از این دو  پشتیبانی می‌شود ، موجود می‌باشند.
پردازشگر در سرور HP DL380G9

پردازشگر در سرور HP DL380G9

در کانفیگ سرور HP DL380 g9 از چیپست اینتل سری C610 پشتیبانی می‌شود. این چیپست امکان استفاده از دو پردازنده اینتل زئون سری E5-2600 v3 و E5-2600 v4 فراهم می‌کند و نتیجه آن، بهبود کارایی و بهره‌وری است.
حداکثر تعداد هسته‌هایی که پردازنده‌های سرورهای نسل ۹ اچ پی، پشتیبانی می‌کنند ۲۲ هسته هست. پس در پیکربندی دو پردازنده‌ای ۴۴ هسته فراهم می‌شود و از نظر منطقی، ۸۸ هسته ارائه می‌دهد. حداکثر کش قابل ارائه ۵۵ مگابایت است و حداکثر فرکانس در دسترس نیز ۳٫۵ گیگاهرتز است.
اگر در سرور hp dl380 g9 از یک جفت پردازنده ۱۴ هسته‌ای از نوع ۲٫۳GHz E5-2695 v3 Xeon استفاده شود، از نظر منطقی، ۵۶ هسته فراهم می‌شود. شرکت Dell این پردازنده را در مدل PowerEdge T360 دارد ولی اچ پی آن را ۵۵۰ پوند ارزان‌تر از محصول Dell ارائه می‌دهد.
این پردازنده در حالت بیکاری، ۹۰ وات و در حالت پرکاری، ۳۵۲ وات انرژی مصرف می‌کند. این میزان مصرف در محصول Dell به ترتیب ۱۲۰ و ۳۹۰ وات است.
توضیح کلی سرور

توضیح مختصری درباره سرور DL380 Gen9

سرورDL380، یکی از متنوع‌ترین سرورهای رک‌مونت روی زمین است. وقتی کسب‌وکار شما رشد کند، نیاز به تجهیزات بیشتری خواهید داشت، اما طبق این طراحی، تنها با ارتقای این سرور، می‌توانید نیازهای تجاری خود را تامین کنید. هر کس با هر قدرت خرید، می‌تواند آن را تهیه کند. ویژگی جدید هارد و ویژگی‌های مدیریت از راه دور، در آن بسیار قابل توجه است و در عین حال مصرف انرژی در آن کم است. سرور پرولیانت HPE DL380، همواره پرفروش‌ترین سرور اچ پی بوده است که به دلیل تنوع بی‌نظیر در کانفیگ آن است.
سرور HP DL380 G9  طوری طراحی شده که پیچیدگی و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و با وجود جدیدترین پردازنده‌های اینتل E5-2600 v4 می‌تواند ۲۱ درصد کارایی را افزایش دهد. همچنین با پشتیبانی از حافظه‌های ۲۴۰۰ مگاهرتزی HPE DDR4 SmartMemory با ظرفیت ۳ ترابایت، افزایش ۲۳ درصدی کارایی را سبب می‌شود.
سرور HPE DL380 G9 با پشتیبانی از کارت شبکه‌های ۴۰ گیگابیتی و هاردهای 12Gb/s SAS، قادر به انجام گستره وسیعی از محاسبات است. حافظه‌های HPE Persistent Memory که اولین حافظه های پایدار بهینه شده در دنیا هستند و برخی از سرورهای پرولیانت از آن پشتیبانی می‌کنند، کارایی فوق‌العاده دارند و Data Resiliency در آنها باعث می‌شود برای دیتاسنترها و حجم‌های کاری تحلیلی مناسب باشند. با خیال راحت سرور HP DL380 G9 را بخرید و پیاده‌سازی کنید.
سرور HP DL380 Gen 9 از ۲۲ هسته پردازنده اینتل از خانواده E5-2600 v4 پشتیبانی می‌کند اما با این حال، انتخاب پردازنده ساده شده است و شما می‌توانید با هزینه‌ای خوب، سخت‌افزاری مناسب با محیط کاری خود انتخاب کنید. دارای حافظه پرسرعت DDR4 است و راندمان انرژی و تجهیزات ذخیره‌سازی در آن بهبود یافته است. این سرور اچ پی نسبت به سرورهای نسل قبل خود فضای بیشتری برای آپگرید دارند.
سرور HP DL380 g9 به دو یونیت فضا در رک نیاز دارد. دو خروجی ویدیو یکی در قسمت پشت و یکی در قسمت جلو قرار دارد. برای گردش مناسب هوا، می‌توان ۶ فن روی این