Where is your server bottlenecked…storage, compute, expansion

سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 جدیدترین ها را در زمینه امنیت، عملکرد و قابلیت توسعه ارائه می دهد که توسط گارانتی جامع پشتیبانی می شود.

سرور اچ پی HPE ProLiant DL380 Gen10

سرور اچ پی HP DL380 G10 پرفروش‌ترین مدل سرور در ایران و دنیا است. این سرور نسل 10 با داشتن ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های به‌روز و جدید در زمینه سخت افزار و نرم افزار، قادر به ارایه کارایی، توسعه پذیری و امنیت در سطح بسیار بالا است و در پردازش‌های سنگین و دیتاسنتر، HPC، مجازی سازی، گرافیک و رندرینگ در سطح حرفه‌ای، شبیه سازی و مدل سازی، کاربرد دارد.

کسب‌وکارهای متوسط و شرکت‌ها و صنایع مهم و بزرگ برای مصارف مختلف می‌توانند از قابلیت‌های سرورHP DL380 G10 استفاده می‌کنند پس کسب‌وکار شما هر وسعتی که داشته باشد از کوچک گرفته تا بزرگ، سرور دو پردازنده‌ای HP DL380 Gen10 را بر اساس کاربرد مورد نیاز خودتان، کانفیگ و پیکربندی کنید و از مزایای هر شاسی و کانفیگ بهره‌مند شوید

حافظه (Memory) و رم پشتیبانی شده در سرور HP DL380 G10

در کانفیگ سرور HP DL380 Gen10 برای دستیابی به کارایی و سرعت بیشتر، هر پردازنده از ۶ کانال حافظه که هر کانال، دو ماژول حافظه دارد، پشتیبانی می‌شود یعنی هر پردازنده ۱۲ ماژول حافظه را کنترل می‌کند یعنی از فناوری Six by Two استفاده می‌شود. در نتیجه در پیکربندی‌های دو پردازنده‌ای از ۲۴ عدد DDR4 پشتیبانی می‌شود.

در صورتی که یک پردازنده نصب شود، نیمی از اسلات‌های رم قابل استفاده هستند. حداکثر سرعت حافظه در سرورهای نسل ۱۰ اچ پی  2666MT/s  و   2933MT/s است اما به خاطر داشته باشید که سرعت حافظه بستگی به مدل پردازنده، نوع حافظه و پیکربندی حافظه دارد.

انواع حافظه‌ای که این سرورها پشتیبانی می‌کنند عبارتند از ماژول‌های LRDIMM یا Load-Reduced و Unbuffered یا  UDIMM و Registerder یا RDIMM و NVMe (NVDIMM) توجه داشته باشید که ترکیب حافظه های LRDIMM و RDIMM قابل پشتیبانی نیست.

سرورهای HPE DL380 G10 با پشتیبانی از ۲۴ ماژول 128GB LRDIMM می‌تواند ۳ ترابایت رم را فراهم کند که این مقدار با حافظه‌های ۶۴ گیگابایتی به نصف تقلیل می‌یابد.

ماژول‌های ۱۶ تا ۶۴ گیگابایتی نیز وجود دارند و تمام مدل‌های Pre-config از میزان حداکثر ۳ ترابایت پشتیبانی می‌کنند. ماژول‌های HPE SmartMemory، تست شده و باکیفیت هستند و بالاترین سطح کارایی و پهنای باند را فراهم می‌کنند.

از آنجاییکه سرور HPE DL380 G10 از ماژول‌های حافظه NVDIMM هم پشتیبانی می‌کنند با استفاده از ماژول‌های ۱۶ گیگابایتی در ۱۲ اسلات، ظرفیت ۱۹۲ گیگابایت فراهم می‌شود.

یک نمونه از رم‌های سرور DL380 Gen10

HPE Persistent Memory در سرور HP DL380 G10

اگر شما نیاز به افزایش عملکرد پایگاه داده و برنامه های کاربردی در مراکز داده تحلیلی خود را دارید، HPE Persistent Memory می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. حافظه‌هایHPE Persistent Memory، سطوح بسیار بالایی از کارایی و Data Resiliency را برای دیتابیس‌ها و حجم‌های کاری تحلیلی فراهم می‌کنند.

این حافظه‌ها عملیات Application Checkpoint را تا ۲۷ برابر سریع‌تر و عملیات بازیابی یا Restores را تا ۲۰ برابر سریع‌تر انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که حافظه‌های پایدار اچ پی، سریع‌ترین حافظه‌های پایدار موجود در بازار در مقیاس TB-Scaleهستند.

تکنولوژی HPE Persistent Memory، اولین حافظه‌های دائمی و پایدار را در دنیا فراهم کرده‌اند که بر روی محاسبه پرولیانت‌های اچ پی تاثیر به سزایی دارند. زیرا حداکثر زمان Uptime را ارائه می‌دهند و در سرورهای نسل ۱۰ تا ۲۰ برابر، زمان restart time در دیتاسنتر کاهش یافته است.

تکنولوژی حافظه پایدار یا Nonvolatile DIMM، ترکیبی از سرعت و طول عمر DRAM با ذخیره‌سازی پایدار حافظه فلش است که نتیجه آن افزایش کارایی سیستم و قابلیت اطمینان است.

این تکنولوژی همچنین هیبرید DIMM یا Hybrid DIMM نیز نامیده می‌شود و مزایای بسیاری را در زمینه سرعت و کارایی، هزینه و امنیت داده برای اپلیکیشن‌های سرور و استوریج کلاس اینترپرایز فراهم می‌کند. همچنین برای شتاب‌بخشی اپلیکیشن‌ها نیز قابل استفاده است.

NVDIMMها برای محیط‌هایی که محاسبات آنها در مقیاس بالاست (hyperscale) ایده‌آل است یعنی محیط‌هایی که بر محاسبه مبنی بر کلود، تحلیل کلان‌داده‌ها، دیتابیس‌های High Performance و همچنین اپلیکیشن‌هایی با زمان تاخیر کم مانند High Frequently Trading یا HFT تمرکز دارند.

(HFTدر واقع پلت‌فرمی‌ است که حجم زیادی از خرید و فروش را در زمان بسیار کم انجام می‌دهد یعنی تراکنش‌هایی با سرعت بسیار بالا اجرا می‌شوند مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره.) حافظه‌های NVDIMM برای اپلیکیشن‌های دیتابیسی و تحلیلی که محاسبه Substantial  نیاز دارند، مناسب است.

از آنجاییکه این سرور دو پردازنده را پشتیبانی می‌کند و در سرورهای نسل ۱۰، هر پردازنده از ۶ اسلات NVDIMM پشتیبانی می‌کند، در هر کیس از ۱۲ عدد حافظه دائمی NVDIMM می‌توان استفاد کرد. ظرفیت این حافظه‌ها نسبت به نسل اول آنها ۲ برابر شده و سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 برای هر سیستم حداکثر ۱۹۲ گیگیابایت را فراهم می‌کند. چرا که NVDIMMهای ۸ گیگابایتی جای خود را به NVDIMMهای ۱۶ گیگابایتی داده‌اند.

پردازنده (CPU) در سرور HP DL380 G10

سرورهای نسل ۱۰ اچ پی از پردازنده‌های سرورهای نسل ۹ اچ پی یعنی اینتل زئون سری E5 پشتیبانی نمی‌کنند و به جای آن با پشتیبانی از چیپ‌ست جدید اینتل مدل C621 قادرند از پردازنده‌های اینتل سری Scalable استفاده کنند.

پردازنده‌های نسل اول Intel Xeon Scalable دارای سری‌های Platinum 8100 و Gold 5100 و Gold 6100 و Silver 4100 و در نهایت Bronze 3100است. همچنین نسل دوم پردازنده‌های Intel Xeon Scalable عرضه شده و شامل سری‌های Platinum 8200 و Gold 5200 و Gold 6200 و Silver 4200 و Bronze 3200 است.

این پردازنده‌ها بسته به نیازهای شما در زمینه تعداد هسته‌ها و ذخیره‌سازی، و یا هر دو می‌توانند بین ۴ تا ۲۸ هسته ارایه کنند. تعداد هسته‌های بیشتر در داخل یک کیس بالطبع قدرت پردازشی بالاتر، Containerها یا ماشین‌های مجازی بیشتری را فراهم می‌کند تا با همان یک کیس بتوان از حجم‌های کاری متنوع پشتیبانی کرد.

کارایی در نسل دوم نسبت به نسل اول، ۱۱ درصد افزایش یافته است.مهمترین تفاوت بین نسل اول و دوم پردازنده‌های Intel Xeon Scalable، افزایش در تعداد هسته، فرکانس، L3 Cache، پشتیبانی از DDR4 های سریع‌تر و بیشتر و Optane DRAM است.

اچ پی در سرورهای نسل ۱۰، برای افزایش و بهبود کارایی در حجم‌های کاری، تکنولوژی Intelligent System Tuning را ارائه داده که خود شامل سه تکنولوژی است. یکی از آنها Jitter Smoothing است تا توان عملیاتی در تمامی حجم‌های کاری بالا رود خصوصا حجم‌های کاری Latency-Sensitive مانند High Frequency Trading یا HFT که تراکنش‌ها با سرعت بالا اجرا می‌شوند مانند تراکنش‌های بانکی.

HFT در واقع پلت‌فرمی است که حجم زیادی از خرید و فروش را در زمان بسیار کم انجام می‌دهد مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و غیره. تکنولوژی Workload Matching نیز یکی از اجزای تکنولوژی IST است که به وسیله آن می‌توان پروفایل‌های کاستومایز شده‌ای را برای تنظیم کردن منابع داخلی سرور استفاده کرد.

در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه سرورهای اچ پی با کارشناسان شرکت جاده ابریشم رایانه در تماس باشید.

ذخیره سازی و هارد در سرور HP DL380 G10

سرور اچ پی DL380 G10 بسیار منعطف و سازگارند که دارای پیکربندی Modular Drive Bay هستند که امکان پشتیبانی از 19 عدد LFF یا 20 عدد NVMe به همراه 3 عدد double-wide GPU را دارد.

اگر از mid-plane HD carrier استفاده شود، 4 عدد درایو LFF نیز به صورت داخلی و با قرارگیری در قسمت میانی و در بالای CPUها و ماژول‌های حافظه قابل استفاده است. می‌توان با استفاده از Drive Cageهایی که در قسمت پشتی نصب می‌شوند، هارد درایوهای SFF و LFF بیشتری نصب کرد.

روی بورد سیستم و پشت منبع تغذیه، یک اسلات کارت MicroSD  وجود دارد و ادمین‌ها میتوانند ماژول Dual Micro-SD را برای پشتیبانی از Failsafe Hypervisor (جلوگیری از بروز خطا در ماشین مجازی) نصب کنند.

هارد درایوهای هلیومی جدید اچ پی که در آنها به جای هوا از گاز هلیوم استفاده شده است، تحول بزرگی در ظرفیت ذخیره‌سازی فراهم کرده‌اند که نتیجه آن عرضه ظرفیت‌های بالاتری در هاردهاست. ظرفیت‌های بی‌نظیری که اچ پی در هارد درایوهای جدیدش ارایه می‌دهد به صورت زیر است:

High capacity 12TB LFF drives
Large capacity 15.3TB SSDs
7.68TB capacity SATA RI SSDs
4TB capacity NVMe drives
4TB capacity PCIe accelerator cards

به تازگی در سرور HPE DL380 G9، از SAS SSDهای 15.3 ترابایتی پشتیبانی می‌شود که حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی را به 397.8 ترابایت رسانده است. در صورت استفاده از همین SAS SSDها در سرور HPE DL380 G10، حداکثر ظرفیت ذخیره‌سازی به 459 ترابایت می‌رسد. با افزایش ظرفیت NVMeها از 2 ترابایت به 4 ترابایت، در صورت استفاده از 20 عدد NVMe، ظرفیت 80 ترابایت فراهم می‌شود.

یک نمونه از هاردهای سرور DL380 Gen10

تعدادی از مهم ترین ویژگی های سرور اچ پی پرولیانت سری dl380 نسل 10 شامل این موارد است:

 1. توسط 7 تا NVIDIA T4 در یک 2U، پهنای حجم پردازش گرافیکی در تک باند افزایش یافته است .
 2. تنوع در مدل‌های سرور بر مبنای کارت شبکه انعطاف پذیری بالائی را در انتخاب به ما خواهد داد .
 3. پشتیبانی از نسل دوم خانواده پردازنده اینتل زئون، مقیاس پذیر با حداکثر عملکرد 11% در هر هسته نسبت به نسل اول و با سرعت حافظه تا 2933MT/s
 4. رم های پرسرعت DDR4 با سرعت 2666MT/s  و   2933MT/s و ظرفیت کل 3 ترابایت
 5. HPE Persistent Memory انعطاف پذیری را برای استقرار به عنوان حافظه انبوه یا ذخیره‌سازی سریع
 6. iLO5  پیشرفت‌های امنیتی: قفل پیکربندی سرور، داشبورد امنیتی iLO و توصیه عملکرد در هنگام بارکاری.
 7. HPE InfoSight ابزاری است برای تجزیه و تحیلیل مبتنی بر Cloud که با پیش بینی مشکلات از بروز حوادث جلوگیری می‌نماید.
 8. ذخیره سازی داخلی با انواع هاردها با انواع ظرفیت ذخیره سازی
 9. هشت اسلات PCIe برای افزایش I/O، ذخیره سازی بیشتر، کارت گرافیک و کارت شبکه و کنترلر اضافه، و HPC (با افزودن رایزر سوم)
 10. 20 عدد NVMe با ظرفیت 7.68 ترابایت (153.6 ترابایت) و اینترفیس 12Gb/s
 11. با استفاده از کنترلر داخلی S100i امکان اتصال هارد SAS/SATA و یا استفاده در حالت HBA را دارا می باشد
 12. دارای چهار کارت شبکه داخلی 1GbE بوده و شما می توانید با افزایش کارت شبکه سرعتی از 1GbE تا 40GbE  را داشته باشید.

این سرور یک شاسی قابل انطباق دارد. با گزینه‌های جدید در پیکربندی درایو ماژولار اچ پی می‌توان تا 30 عدد درایو SFF یا 19 عدد LFF یا 20 عدد NVMe بکار برد. حافظه ماندگار اچ پی ، سطوح بی‌نظیری از عملکرد و انعطاف پذیری داده‌ای را برای پایگاه داده و بارهای تحلیلی آن ارائه می‌دهد.

بدینسان عملیات بازرسی برنامه‌های کاربردی 27 برابر سریعتر و بازسازی‌های مربوطه 20 برابر سریعتر را در مقیاس ترابایت به ما ارائه می‌نماید. در نهایت یک طیف گسترده‌ای از محیط‌های عملیاتی همانند Azure ، Docker  و ClearOS علاوه بر سیستم عامل‌های سنتی پشتیبانی می‌نماید.

Technical Specifications

 • Processor Type:Intel
 • Processor Family
 • Intel® Xeon® Scalable 8100/8200 series Intel® Xeon® Scalable 6100/6200 series Intel® Xeon® Scalable 5100/5200 series Intel® Xeon® Scalable 4100/4200 series Intel® Xeon® Scalable 3100/3200 series
 • Processor Core Available:4 to 28 cores, depending on model
 • Processor Cache Installed:8.25 – 38.50 MB L3, depending on processor model
 • Maximum Memory:0 TB with 128 GB DDR4, depending on processor model; 6.0 TB with HPE 512GB 2666 Persistent Memory Kit, depending on processor model
 • Memory Slots:24 DIMM slots
 • Memory Type:HPE DDR4 Smart Memory with optional Intel Optane Persistent Memory for HPE, depending on processor model selected. Intel Optane Persistent Memory for HPE only supported on select 2nd Generation Intel Scalable Series Processors, to include: 82xx, 62xxR, 62xx, 52xxR, 52xx series processors, and the 4215R and 4215 processors.
 • NVDIMM Type:HPE NVDIMM-N *Only available on 1st Generation Intel® Xeon® Scalable Processors
 • NVDIMM Rank:Single rank
 • NVDIMM Capacity:16 GB
 • Drive Supported:8 or 12 LFF SAS/SATA/SSD 8, 10, 16, 18 or 24 SFF SAS/SATA/SSD, 2 M.2 SATA SSD standard on primary riser, depending on configuration, 6 SFF rear drive optional or 3 LFF rear drive optional and 2 SFF or 2 Dual UFF rear drive optional, 20 SFF NVMe optional, NVMe support via Express Bay will limit maximum drive capacity
 • Network Controller:HPE 1 Gb 331i Ethernet adapter 4-ports per controller and/or optional HPE FlexibleLOM, depending on model
 • Remote Management Software:HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, and HPE OneView Advanced (optional, requires licenses)
 • System Fan Features:Hot-plug redundant fans, standard
 • Expansion Slots:8, for detailed descriptions reference the QuickSpecs
 • Storage Controller:1 HPE Smart Array S100i and/or 1 HPE Smart Array P408i-a and/or 1 HPE Smart Array P816i-a and/or 1 HPE Smart Array E208i-a, depending on model
 • Processor Name:Intel
 • Processor Number:1 or 2
 • Processor Speed:3.9 GHz, maximum depending on processor
 • Standard Memory:3.0 TB (24 X 128 GB) LRDIMM, 6.0 TB (12 X 512 GB) Persistent Memory
 • Security:Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit, and HPE TPM 2.0
 • Form Factor:2U

به منظور اعتبار سنجی در زمان اجرا میلیون‌ها خط کد Firmware قبل از Boot سیستم عامل سرور اجرا می‌گردد که این توانائی توسط iLO پیشرفته و امن اچ پی به سیستم اعطا می‌گردد، صحت و سقم Firmware سرور هر 24 ساعت یکبار اعتبار سنجی می‌گردد تا قابل قبول بودن Firmware ضروری سیستم به اثبات برسد. طراحی انعطاف پذیر باعث می‌گردد در زمانیکه کسب و کار شما نیاز به گسترش دارند، سرمایه گذاری خود را توسعه دهید.